Media e njohur zvicerane me analizë speciale për Xherdan Shaqirin dhe Serbinë, tregon skenarët që mund të ndodhin

0

Të premten, Zvicra e shqiptarëve do të ndeshet me Serbinë në kuadër të kampionatit botëror, Rusia 2018.

Zvicra, e cila në ndeshjen hapëse nxjerri një barazim 1 me 1 kundër kombëtares së fuqishme, Brazilit, do të mundohet që të arrijë fitore të pakontestueshme kundër Serbisë.

Sponzor

Për Zvicrën, në kampionit botëror luajnë edhe 4 lojtarë shqiptarë, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Blerim Xhemajli.

Përderisa kundër Brazilit, lojtari më i mirë për zviceranët ishte shqiptari Valon Behrami, për ndeshjen ndaj Serbisë, zviceranët presin shumë nga Xherdan Shaqiri.

Se sa shumë zviceranët presin nga Shaqiri, tregon edhe media e njohur zvicerane, Blick, e cila ka bërë edhe një analizë speciale me skenarët se ku mund të luaj Xherdan Shaqiri.

Shaqiri në krah ose në qendër?

Edhe pse Shaqiri nuk është se ka ardhur rregullisht në qendër nën trajnimin e Hitzfeld. Kjo ka ndodhur vetëm dy herë. Në Kupën e Botës në Brazil, në ndeshjen e fundit në grup në 3: 0 kundër Hondurasit dhe në raundin e dytë në 0: 1 kundër Argjentinës.

“Ne duhet të jemi më sulmues ndaj Serbisë”

Toni Esposito (45) shkon me propozimin e tij në një derë të hapur. Eksperti Zvicrës nga RSI, tha në kampin e zvicrës në Lugano, tha për Shaqirin se i takon qendrës.

“Pastaj ai mund të ndihmojë shumë ekipin me aftësitë e tij!”. Kjo tani vlen në përgjithësi për të rinisur të luajë sulmuese më shumë, se lojtarët e ekipit të ish-kombëtare, shkruan media zvicerane, Blick, përcjellë “Bota sot”.

“Kjo ishte e mirë kundër Brazilit, ne duhet të jemi më agresiv kundër Serbisë.”

Edhe ish-GC dhe menaxher FCB Erich Vogel (e 79) parashikon Shaqirin në qendër: “Ai ka për të luajtur kundër Serbisë në pozicionin 10. Nëse ai ka për të levizur në të djathtë gjatë ndeshjes. Nëse ai duhet për të luajtur sulmues ose mbrojtës, ai e humbet të gjithë krijimtarinë e tij.”

«Petkoviç vjedh veten nga opsionet e ndryshimit»

Gjërat janë të ndryshme për ish lojtarët e Zvicrës dhe sot ekspertët e televizionit Beni Huggel (40) dhe Alexandre Comisetti (44).

Eksperti i SRF Huggel: “Sigurisht që është një mundësi për ta lënë atë të luajë pas udhëheqësit. Por nëse Shaqa luan në mes, trajneri Vladimir Petkoviç ka vetëm një krah në stol. Ai vjedh veten e opsioneve të ndryshimit. Nëse do të isha një trajner kombëtar, unë do të sillja lojtarët e njëjtë si kundër Brazilit, me kusht që të gjithë të jenë të aftë. Ata e meritojnë besimin e ripërtërirë. Kështu që unë do ta lë Shaqirin nga ana e tij!»

«Shaqa është në krah kundër Serbisë»

Për analistin e RTS Comisetti, Shaqiri mund të luajë gjithashtu në të tre pozicionet në mesfushën sulmuese. Ai do ta merrte atë, por kundër Serbisë në krah., shrkuan Blick, përcjellë “Bota sot”.

“Në mes, dhomat do të jenë shumë më të forta ndaj serbëve. Dhe Shaqa ka nevojë për hapësirë, ai është i shpejtë dhe i pëlqen të shkojë një-në-një. Shaqiri i përket anës kundër kundërshtarëve të cilët janë aq kompaktë sa serbët. Pa marrë parasysh se cili prej tyre!»

Vendimi do të bëhet nga Vladimir Petkoviç (54). Dhe deri më tani, trajneri i Zvicrës ka bërë gjithçka të drejtë. Le të shpresojmë se ai tregon një dorë me fat edhe kundër Serbisë!

-Sponzor-