Ky klub i madh tentoi të nënshkruajë marrëveshje me Messin

0

Udhëheqësi i Manchester Cityt, Ferran Soriano, ka hedhur një goditje kundër Jose Mourinhos duke thënë se trofeu i fituar me një filozofi mbrojtëse sjell vetëm “fitore boshe”.

Soriano i cili arriti në stadiumin Etihad në 2012, ishte i rëndësishëm në sjelljen e Pep Guardiolës në gjysmën blu të Mançesterit.

Sponzor

Duke folur për gazetën dixhitale argjentinase Infobae, ai përsëriti vizionin e tij për Cityn:

“Vizioni ynë është të fitojmë futbollin e bukur. Ideja që ne kemi konceptuar në pesë vitet e fundit është koncepti i lojës gjithmonë duke luajtur futboll të bukur”.

“Ne përshtatëm filozofinë tonë me Manuel Pellegrini dhe tani Pep Guardiola e ka marrë atë një hap më tej”.

“Ajo që do të na çojë në një nivel tjetër është të luash futboll të bukur. Nuk është një teori, është praktike”.

“Kur shkuam në Barcelonë, ata kishin mbaruar sezonin e shtatë, dhe pas ndryshimit që filloi në vitin 2003, kemi fituar gjithçka”.

“Po të kishim fituar të njëjtit tituj pa luajtur bukur, do të ishte një fitore e zbrazët”.

Guardiola nuk arriti të fitojë asnjë skuadër të vitit të kaluar, i pari i tij në krye të City, ndërsa United i Mourinho fitoi Kupën EFL dhe UEFA Europa League.

Kur u pyetën për Mourinhon , 55 vjeçari kritikojnë shpenzimet e Cityt në fillim të këtij sezoni, Soriano këmbënguli që fjalët e shefit të United ishin të gabuara.

Ai tha: “Nëse shihni 10 blerjet më të shtrenjta të të gjitha kohërave, asnjë prej tyre nuk luan për Cityn”.

“A kemi Paul Pogba, [Romelu] Lukaku, Neymar ose [Kylian] Mbappe? Natyrisht, kemi bërë një investim të rëndësishëm në tregun e transferimeve, sepse ne kishim për të ndryshuar moshën e skuadrës”.

“Por të gjithë lojtarët që kemi blerë tani do të jenë me vlerë 100 milionë funte, dhe përveç kësaj, Manchester City tani fiton shumë para”.

“Në tre vitet e fundit, nuk kemi shpenzuar më shumë se jemi ngritur ekonomikisht, prandaj nuk shoh asnjë arsye për kritika”.

Soriano gjithashtu pranoi se nënshkrimi me yllin e Barcelonës, Lionel Messi ishte një ëndërr që madje ai nuk mund të jepte.

Ai tha: “Ne të gjithë do të dëshironim të nënshkruajmë me Messin, por ai është vendi ku ai dëshiron të jetë dhe nënshkrimi i tij nuk është i mundur”.,/Gazeta Newborn/

-Sponzor-