Fjalimi i Clintonit për Kosovën që do iu bëjë me lot

0
Former US President Bill Clinton (C, front) gestures as he greets Kosovo citizens during his visit in Pristina on November 1, 2009. Kosovo Albanians, who admire Clinton because of his role in the 1999 NATO bombings of then Yugoslavian President Slobodan Milosevic, honoured him by erecting a three-metre (10-feet) tall monument on a Pristina boulevard already named after him. AFP PHOTO/ARMEND NIMANI (Photo credit should read Armend Nimani/AFP/Getty Images)

Bill Clinton po vazhdon të qendrojë për vizitë në Kosovë.

Ai është takuar me presidentin e vendit, Hashim Thaçi dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Sponzor

Clinton është nderuar me dekoratën presidenciale “Urdhri i Lirisë”, derisa është shprehur i gëzuar të jetë përsëri në Kosovë.

Ai këtë e ka shprehur edhe nëpërmjet një postimi në Tëitter duke thënë se paqja e arritur nga populli i Kosovës duhet të festohet jo vetëm në këtë përvjetor, por çdo ditë.

“Jam i nderuar të jem përsëri në Kosovë për të përkujtuar 20 vjetorin e paqës – një arritje nga populli i Kosovës që duhet të festohet jo vetëm në këtë përvjetor, por çdo ditë”, ka shkruar Clinton.

-Sponzor-