Alarmohet Serbia,, media serbe ‘ndezin motorët’ – Ja çka po pritet të ndodh në Veri të Mitrovicës

0

Pjesëtarët e Forcës dhe Sigurisë së Kosovës pritet që shumë shpejt të vendosen me numër më të madh në veri të Republikës së Kosovës. Ky është informacioni që ka publikuar në ballinën e sotme e përditshmja serbe, “Novosti”.

Sipas këtij mediumi, autoritetet e Prishtinës, me ndihmën e aleatëve të NATO-s, janë duke përgatitur operacion të vendkalimeve administrative në veri të vendit.

Sponzor

Gazeta beogradase, duke u thirrur në burime të saja, shkruan se FSK-ja po bën rritjen e numrin në atë pjesë “në mënyrë që simbolikisht të konfirmohet sovranit i “shtetit të rremë”, transmeton Indeksonline

“Qëllimi i fushatës është që do të çojë Forcën e Sigurisë së Kosovës për të prodhuar efekt psikologjik të serbëve në veri të Krahinës”, shkruan Novosti.

Kjo ide e rrezikshme, sipas tyre, mund të zbatohet me pëlqimin e misionit të EULEX-it.

Ndryshe, duke komentuar raportimet për krijimin e Ushtrisë së Kosovës pa mbështetjen e Listës serbe, presidenti Aleksandër Vuçiq deklaroi se veprimet e tilla janë jo të duhura. “Jam i shqetësuar për gjithçka që bëjnë, por nuk jemi shumë të frikësuar”, është shprehur ai.

-Sponzor-